جاهای دیدنی ارمنستان

آشنایی با دره گلها ارمنستان

کلمه زاخکازور یا تساخکازور در زبان ارمنی به معنای “دره گلها”  (Tsaghkadzor) می باشد. هر مقصدی اساسا ویزگی های جغرافیایی طبیعی ماهیت و ظاهر مناظر و شرایط آب و هوایی خاص ( شرایط آب و هوایی خاص در فصول مختلف سال، سردی و گرمی و رطوبت و خشکی هوا و وزش باد) دارد. زاخکازور شهر کوچکی است با جمعیت ۱۷۰۰ نفری که در ۶۰ کیلومتری ایروان(پایتخت ارمنستان) واقع شده است و اساسا بخاطر پیست اسکی زیبا و منحصر به فردش شهرت دارد. کسانی که می خواهند شب را در این شهر کوچک و دوست داشتنی اقامت داشته باشند این شانس را خواهند داشت که نیمه شب خود را در دیسکوی هتل “کچاریس” و یا دیسکوی “خانه هنرمندان”(گروقنری دون) بروند. در هتل “کچاریس” علاوه بر دیسکو، سالن بولینگ نیز برای استفاده دوستداران بولینگ مهیا می باشد و “گروقنری دون” نیز از استخر بزرگ، زیبا و مجهزی برخوردار است.

چشمه های آب شیرین معدنی در زاخکازور از شهرت بسیاری برخوردار هستند ولی این چشمه ها بیشتر هدف جهانگردان در فصل بهار و فصل گرم سال می باشند. ولی در فصل زمستان مسافران می توانند علاوه براسکی و تفریحات شبانه، از امکاناتی همچون “لژ موتوری” که به مبلغ ساعتی ۱۰هزار درام(حدود ۳۰ دلار) کرایه داده می شود، سورتمه و حتی کرایه کردن اسب نیز، برخوردار گردند. اگر به زاخکازور می روید فرصتی را هم اختصاص دهید به سالن بزرگ ورزشی این شهر که در آنجا می توانید از استخر آب گرم بزرگی با طول ۵۰ متر و همچنین فضای فرهنگی و صمیمی اش لذت ببرید. طول پیست اسکی ۷ کیلومتر است ودرسال ۲۰۰۴ تل سیژ ان را باز سازی وبه تعداد ایستگاه های ان اضافه کردند. در محوطه کلیسا مقبره بنیانگذار آن GRICOR و سنگهای صلیبی قرن ۱۲و۱۳ می باشد ونیز آرامگاه ۲ پادشاه ارمنی که در جنگ سلجوقیان جان سپرده اند در آنجا قرار دارد.
رستوران ها و کافی شاپ های خوب زاخکازور این ها هستند:
– رستوران بار “آلوا”
– کچاریس
– بورمونک
– کافی برک
– چایخانه شرقی
دمای زاخکازور در فصل گرم سال در ماه آگوست به ۱۷ درجه بالای صفر و در ژانویه ۶- است.

شهر دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان، دربردارنده بزرگترین مرکز ورزشی این کشور است. مجموعه ورزشی المپیک زاخکادزور در سال ۱۹۶۷ به عنوان مرکزی برای اردوی قهرمانان و تیم های ورزشی اتحاد جماهیر شوروی برای حضور در المپیک مکزیک افتتاح شد. این مرکز پس از بازسازی گسترده در سال ۲۰۰۷، یکی از پیشرفته ترین مراکز تمرینی ورزشی در منطقه قفقاز نام گرفت. مجموعه ورزشی المپیک دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان امکانات لازم برای ۳۵ نوع ورزش از جمله زمین های فوتبال، استخرهای بزرگ شنا و شیرجه المپیک، اسکی و… را میزبانی می کند.

صومعه کچاریس در شهر دره گلهای ارمنستان یکی از مهمترین اماکن مذهبی در شرق ارمنستان و یکی از نمونه های خوبِ به جا مانده از معماری قرون وسطی در ارمنستان است. این صومعه در اوایل قرن یازدهم میلادی از چهار کلیسای جداگانه همجوار ساخته شد. کلیسای مرکزی صومعه کچاریس، با نام سنت گریگوری در سال ۱۰۳۳ میلادی ساخته شد. کلیسای سرپ نشان، دومین کلیسا درسال ۱۰۵۱ در جنوب کلیسای مرکزی سنت گریگوری ساخته شد.کلیسای سوم، با نام کاتوغیک در آغاز قرون ۱۳ میلادی، و در جنوب کلیسای سرپ نشان احداث شد و کلیسای چهارم با نام سرپ هاروتیون پس از آن در همان قرن به مجموعه اضافه گردید. موزه خانه برادران اوربلی یکی دیگر از میراث فرهنگی دیدنی شهر دره گلها در ارمنستان است. این موزه خانه قدیمی روبن، لوون و ژوزف اوربلی سه برادر دانشمند است که در قرن بیستم خدمات زیادی به ارمنستان و شوروی سابق داشتند.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-09-18 12:46:37

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − = 13

بستن