جاهای دیدنی ارمنستانمراکز خرید ارمنستان

معرفی صخره نوردی در طبیعت – ایروان ارمنستان

می توان از ارمنستان به عنوان کشوری کوچک با صخره های متعدد، دره های عمیق، تنگه های مرتفع و رشته کوه های دوست داشتنی نام برد، ویژگی های جغرافیایی برتری که در طول تاریخ در طی جنگ ها و موقعیت های سخت به کمک این کشور آمده.

این کشور به داشتن رشته کوه هایی بسیار جذاب و دوست داشتنی مفتخر است و از کوه های آرارات به عنوان نماد آن یاد می شود. (گرچه این رشته کوه ها در قلمرو فعلی کشور نیست.) در گذشته صخره نوردی بخشی از کوهنوردی به شمار می رفت تا اینکه در اواسط قرن بیستم از آن جدا شد و به شاخه ای مستقل تبدیل گردید.

شاخه ای ورزشی که انجامش مستلزم برخورداری از شرایط فیزیکی و توانایی های ذهنی خاص است و صخره نوردان می بایست دارای شخصیتی قوی، مصمم و انعطاف پذیر باشند. ارمنستان همچنین دارای یک فدراسیون صخره نوردی با تنظیم و سازماندهای مسابقات مختلف و رقابت های آزاد می باشد.

اولین رقابت های قهرمانی در سال ۲۰۰۹ توسط کلوب آپ دِ راکز (Up the Rocks) سازماندهی شد، رقابت هایی که از تنگه هرازداران شروع می شود، تا تنگه نوراوانک (Noravank) و دره تنگ ژوک (Djoghk) ادامه دارد و در دره تنگ گارنی (Garni) به پایان می رسد. می توان از تنگه نوراوانک به عنوان توسعه یافته ترین محوطه صخره نوردی در منطقه نام برد، تنگه ای که در جاده اصلی ایروان- گوریس قرار گرفته.

مسیری مرتفع و دشوار که نظر بسیاری از علاقمندان به صخره نوردی را به خود جلب می کند تا جاییکه برخی معتقدند که بهترین مسیر صخره نوردی در دنیا به ارمنستان تعلق دارد. صخره نوردان علاوه بر انجام این ورزش مهیج می توانند از تماشای طبیعت زیبا و شگفت انگیز یگِگ نادزور (Yeghegnadzor) و بازدید از یکی از معروف ترین کلیساهای ارمنستان به نام نوراوانک لذت ببرند.

از دیگر مقاصد برتر صخره نوردی می توان به دره تنگ گارنی واقع در ۲۳ کیلومتری شرق ایروان اشاره کرد، دره ای جذاب که از آن به عنوان سمفونی سنگ ها نیز یاد می شود و جاذبه هایی طبیعی بی نظیری را در دل خود جای داده است. این دره تا حدی تماشایی است که به نظر می رسد صخره های آن نه به صورت طبیعی بلکه به شکل مصنوعی و دانه به دانه در کنار یکدیگر با هنری خلاقانه چیده شده اند.

در واقع این دره ها در فشارهای بالا در نتیجه انجماد و بلورینگی گدازه های آتشفشانی به وجود آمده اند. در سال ۲۰۱۳ پوستر سمفونی سنگ ها برنده رقابت های وتور گیوستی (Vettor Giusti) تنظیم شده توسط سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل متحد شد.

می توان از ارمنستان به عنوان میزبان و جایگاه صخره نوردانی متعدد از سراسر دنیا نام برد، صخره نوردانی که برای شرکت در فستیوال صخره نوردی ارمنستان به این سرزمین سفر می کنند.

در طول این فستیوال شرکت کنندگان با حرفه های صخره نوردی زیر نظر مربیانی بسیار حرفه ای آشنا می شوند. هر سال این فستیوال با استقبال بیشتری روبرو می شود و تعداد صخره نوردان و ورزشکاران غیر حرفه ای شرکت کننده در آن افزایش می یابند.

طبیعت ارمنستان
طبیعت ارمنستان

تاریخ انتشار اصلی : 2018-11-25 14:43:44

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 3

بستن