جاذبه های گردشگری ارمنستان

معرفی مجموعه های نفیس موجود در موزه تاریخ ارمنستان

همان طور که قبل تر هم اشاره ای داشتیم، اشیایی که در موزه تاریخ ارمنستان به نمایش گذاشته شده اند حول موضوعات مختلفی هستند.

توجه داشته باشید به دلیل این که عکاسی از این موزه ممنوع است شاید برخی از تصاویر با متن ها همخوانی نداشته باشند، پیشاپیش پوزش ما را در این رابطه پذیرا باشید. در این جا بیشتر با مجموعه های نفیسی که در این مرکز نگهداری و جمع آوری می شوند آشنا خواهیم شد.

۱- مجموعه باستان شناسی | Archaeological Collection

مجموعه باستان شناسی موزه را می توان به چند بخش مجزا تقسیم کرد:

*دوران پارینه سنگی | Paleolithic

هرچه در این مجموعه مشاهده می کنید بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح قدمت دارند و از سراسر ارمنستان جمع آوری شده اند. همه اشیای این قسمت از ارزش زیادی برخوردار و در نوع خود بی نظیر هستند مانند ظرف های مختلف، دستبندهای سنگی، انواع زیورآلات ساخته شده از سنگ، ابزارهای کهن و…

*عصر مس‌سنگی | Neolithic-Chalcolithic

عصر مس سنگی، مس یا فرانوسنگی دورانی بین نوسنگی و مفرغ است. بشر در این زمان از ابزارهای مسی در طیف وسیعی استفاده می کرد. اشیایی که در این قسمت وجود دارند متعلق به هزاره هشتم تا نیمه دوم هزاره قبل از میلاد هستند و اغلب از منطقه آرارات بخصوص آرتاشات (شهرکی در کرانه رود ارس) کشف شده اند.

آن چه در این قسمت مشاهده خواهید کرد، بیشتر شامل تیغه های کوچک و بزرگی هستند که به عنوان چاقو و اره از آن ها استفاده می شد. در ابتدای هزاره ششم آرام آرام پای سفالگری نیز به زندگی بشر باز شد به همین خاطر ظروف سفالی نیز در این قسمت وجود دارند.

*عصر برنز و اوایل عصر سنگ | Bronze Age and Early Iron Age 

در موزه تاریخ ارمنستان وسایل متعددی وجود دارند که مربوط به نیمه دوم هزاره چهارم و قرن ۱۲ تا ۱۵ پیش از میلاد هستند. بسیاری از این اشیا مربوط به پادشاهان و جادوگران نامی آن زمان هستند. اینجا می توانید اجسامی چون سنگ های قیمتی، مجسمه، ظروف سفالی، سلاح، زیورآلات، چرخ های چوبی و ارابه های کهن را از نزدیک ببینید.

موزه تاریخ ارمنستان
موزه تاریخ ارمنستان

*اورارتو | Urartu

هر چه در این قسمت از موزه مشاهده می کنید نشان دهنده سبک زندگی ارامنه در بین سده های ۶ تا ۹ پیش از میلاد است. کتیبه های مهمی در این مجموعه گرد هم آمده اند که در آن ها درباره مسایلی چون اقتصاد، ساخت و ساز، توسعه جامعه، طبیعت، مراسم مختلف، امور دولتی و ساختار آن، نظام سیاسی، هنر و صنایع دستی سخن گفته شده است.

در میان کتیبه های کهن، اشیایی که به زندگی روزانه مردم مربوط است نیز دیده می شود مانند جواهرات ساخته شده از طلا و نقره، مجسمه های برنزی، ظرف های سفالی، ظرف های بزرگ آب با ظرفیت ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ لیتر و…

*قرن ۴ تا ۶ پیش از میلاد 

نمونه های فلزکاری بسیاری در این قسمت وجود دارند مانند مجسمه های برنزی، زیور آلات، ظروف ساخته شده با فلزهای گران بها، انواع ظرف های سفالی مانند گلدان و … . جالب این که در همین قسمت می توانید آثار به جا مانده از امپراتوری هخامنشیان در ارمنستان را نیز مشاهده کنید.

اغلب اشیای برنزی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است در حدود سال ۱۹۵۰ میلادی در منطقه تاریخی نکراپولی آف لچاشن (Necropolis of Lchashen) در نزدیکی دریاچه سوان پیدا شده اند. این دریاچه در ضلع شمال شرقی ایروان قرار دارد. بیشتر وسایلی که در این ناحیه یافت شد ارابه ها، سلاح ها و زره ها بودند.

*تمدن هلنیستی | Hellenistic

عصر هلنیسی به دورانی بین درگذشت اسکندر مقدونی تا پدید آمدن امپراتوری روم باستان گفته می شود. در این زمان تمدن یونان بر فرهنگ و ادب آسیا و اروپا تاثیر بسزایی داشت.

اشیایی که مربوط به این دوران هستند از حفاری های سیسیان، آرماویر، گارنی، آرتاشات و مناطق دیگر به دست آمده اند. بیشتر اشیایی که در این بخش می بینید شامل زیورآلات سلطنتی طلا و نقره، مجسمه های کوچک، ظرف های شیشه ای، سنگ قبر پادشاهان و … هستند.

*مجموعه های قرون وسطایی | Middle Ages

همه اشیایی که مربوط به قرون وسطی هستند و در این موزه موجودند از حوزه استحفاظی ارمنستان یافت شده اند. در این جا می توانید انواع صلیب ها و وسایلی که مربوطه به دین مسیحیت می شوند را ببینید.

موزه تاریخ ارمنستان
موزه تاریخ ارمنستان

۲- مجموعه سکه شناسی | Numismatic

سکه ها نقش مهمی در تاریخ دارند و با انجام مطالعات گوناگون روی آن ها می توان خصوصیات اقوامی که از آن ها استفاده می کردند را متوجه شد. ارمنستان در گذشته از نظر تجاری جایگاه والایی در منطقه داشت به همین خاطر سکه های زیادی در این کشور ضرب و استفاده می شد.

سکه هایی که در این موزه جمع آوری شده اند مربوط به قرن های پنجم پیش از میلاد تا قرن بیستم و متعلق به یونانی ها، اقوام هلنیستی، رومی ها، بیزانسی ها، ساسانیان، عرب ها، ارمنی های قرون وسطی، صلیبی ها، سلجوقیان، گرجی ها، مغولان، عثمانی ها، روس ها و اقصی نقاط اروپا هستند.

از سال ۱۹۲۱ میلادی که موزه تاریخ ارمنستان بازگشایی شد، مجموعه سکه ها کوچک ترین بخش بود و قسمت ناچیزی از موزه را به خود اختصاص می داد؛ اما بعد از گذشت ۱۰ سال شمار سکه ها چند برابر شد. غنی تر شدن قسمت سکه های موزه مدیون تلاش های پژوهشگری به نام لالایان (Y. Lalayan) بود. او از سال ۱۹۲۲ سعی کرد که مجموعه های مختلف این موزه قوی و کامل تر شوند. در سال ۱۹۲۶ میلادی شمار سکه های موجود در این موزه به ۱۷۰۰ رسید. در سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۸۰میلادی نیز تعداد زیادی سکه به موزه تاریخ ارمنستان اهدا شد. کاوش هایی که در سال ۱۹۳۰ میلادی انجام شدند نیز تاثیر بسزایی در افزایش تعداد سکه ها داشتند. اغلب سکه های مهمی که در این مجموعه به چشم می خورند از روستای دوین به دست آمده اند.

*اسکناس ها | BANKNOTES

مجموعه ای بزرگ از اسکناس ها نیز در این موزه وجود دارند که متعلق به سال ۱۹۲۰ به بعد هستند. در این سال دولت اسکناس و تمبرهای جدید به چاپ رساند.

*تمبرها | STAMPS

افراد بسیاری در سراسر دنیا به جمع آوری تمبرها و تماشای آن ها علاقه مندند و همیشه تمبرهای قدیمی هم جذاب تر بوده اند به همین خاطر مجموعه ای از تمبرها را جمع کرده اند که مربوط به سال های ۱۹۱۸-۱۹۲۲ و ۱۹۲۱-۱۹۲۳ هستند. به طور کلی می توان گفت که در موزه تاریخ ارمنستان تمبرهایی به نمایش در آمده اند که همه مربوط به قرن نوزده و بیست می شوند.

*مدال ها | MEDALS

موزه تاریخ ارمنستان مجموعه ای از مدال ها را نیز در خود جای داده است. مدال هایی که به مناسبت های گوناگون به شخصیت های مهم ارمنی اهدا شده است. حدود ۹۰۰ مدال نقره در معرض دید عموم قرار گرفته اند که متعلق به قرن های ۱۳ تا ۲۰ میلادی هستند.

۳- مستندات تاریخی | Documentary

این مجموعه شامل نگاتیوهایی است که قدمت شان به سال های ۱۸۷۸ تا ۲۰۰۰ میلادی باز می گردد و اطلاعاتی درباره تاریخچه معماری، تاریخ قوم نگاری و ارمنستان مدرن در آن ها وجود دارد. در سال ۱۹۳۰ میلادی یک گروه مطالعاتی تشکیل شد که اعضای آن روی مجموعه های شخصی نگاتیوها کار می کردند و حاصل پژوهش های خود را در نمایشگاه های گوناگون ارایه کردند.

جالب این که چند سند تاریخی بسیار مهم هم در موزه تاریخ ارمنستان نگهداری می شود که در آن ها اطلاعات مفیدی درباره معماری در ارمنستان از قرن چهارم تا هجدهم ذکر شده است.

موزه تاریخ ارمنستان
موزه تاریخ ارمنستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن