جاهای دیدنی ارمنستان

معرفی موزه تاریخ ارمنستان

موزه تاریخ ارمنستان از مهمترین و غنی ترین موزه های ارمنستان می باشد که در میدان جمهوری ایروان واقع شده است. این موزه شامل بخش های: باستان شناسی، سکه شناسی، قوم شناسی و تاریخ معاصر می باشد. این موزه در ۹ سپتامبر ۱۹۱۹ توسط پارلمان، قانون شماره ۴۳۹ تاسیس شد و موزه – کتابخانه قوم نگاری – انسان شناسی نام گرفت و اولین مدیر آن یرواند لایان بود و از ۲۰ آگوست ۱۹۲۱ دریافت بازدیدکننده آغاز شد.

این موزه بارها تغییر نام داد، در سال ۱۹۲۲ موزه دولت مرکزی ارمنستان ، در سال ۱۹۳۱ موزه تاریخ فرهنگی،در سال ۱۹۳۵موزه تاریخ ،در سال ۱۹۶۲ تاریخ موزه ایالتی ارمنستان و در سال ۲۰۰۳ به موزه تاریخ ارمنستان تغییر نام داد. موزه تاریخ ارمنستان حدود ۴۰۰۰۰۰ اثر مکشوفه از ارتفاعات ارمنستان از دوران های پیش از تاریخ، نوسنگی، مس سنگی، مفرغ، اورارتو، هخامنشی، هلنی، قرون وسطی و معاصر را  به معرض نمایش گذاشته است. این ۴۰۰۰۰۰ شی در بخشهای زیر نمایش داده شده است:باستان شناسی ۳۵٪ ،مردم نگاری۸٪، سکه شناسی۴۵٪، و اسناد و مدارک ۱۲٪.

آثار نشان دهنده ارتباط فرهنگی با اقوام آسیای شرقی ماند مصر، میتانی، پادشاهی هیتی، ایران، پادشاهی سلوکی، رم و امپراطوری بیزانس می باشند. برخی از آثار نمایش داده شده در موزه مانند:آثار میراث فرهنگی و تاریخی اورارتو، حکومت ارمنستان قدرتمند در شرق باستان مثل کتیبه استثنایی به خط میخی،مجسمه برنزی، دیوارهای نقاشی، سرامیک نقاشی شده، اسلحه و سلاح های تزئین شده، نمونه های منحصر بفرد از طلا ونقره و استخوان که ازکاوشهای کارمیربلور مربوط به دوران پادشاهی آرگیشتی بدست آمده است.

همچنین یک مجموعه عظیم و استثنایی برنز مربوط به دوران پیش از میلاد مسیح که متعلق به وزارت خزانه داری جهان است از شاهکارهای این موزه است. ۲ کتیبه به خط میخی از سال ۷۸۲پ.م درمورد شکل گیری شهر اربونی توسط آرگیشتی پادشاه اورارتو، کلکسیون مدارک قدیمی تاریخ حمل ونقل قرن ۱۴-۱۵ پیش از میلاد، ارابه های چوبی دست ساز و دیگر مدل های مینیاتوریشان.

آثار با ارزش دوران هلنیستی در ارمنستان مانند: مجسمه ها،جزئیات معماری، جواهرات و سفال که از کاوش محوطه های گارنی، آرتاشات و اوشاکان بدست آمده اند. و همچنین آثار دوران فرهنگ مسیحی مانند: معماری،مجسمه و سرامیک منحصر بفرد که از کاوشهای قلعه آمبرد شهرهای دوین و آنی بدست آمده اند ازآثار نمایش داده شده در موزه تاریخ امنستان می باشند.

در این موزه نیز مانند سایر موزه های جهان نمایشگاهی موقت برگزار می شود.

ساعت کاری موزه : یکشنبه:۱۷-۱۱(بعد از ۱۶:۱۵ بازدید ندارند)

سه شنبه تا شنبه:۱۸-۱۱(بعد از ۱۷:۱۵ بازدید ندارند)

موزه دوشنبه ها نیز تعطیل می باشد.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-11-29 14:26:34

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

44 − = 42

بستن