جاهای دیدنی ارمنستان

معرفی مکان های دیدنی ارمنستان

کلیسای جامع اچمیادزین (Echmiadzin) واقع در شهر واغارشاپات ارمنستان است که ساخت و ساز آن در ۳۰۳ میلادی به پایان رسید و از آن به عنوان «نخستین کلیسای جامع در تاریخ مسیحیت» یاد می‌شود. جالب است که این کلیسا تنها از سنگ ساخته شده است و با گذر قرن‌ها از عمر آن هنوز پابرجا بوده و به نوعی بیانگر فرهنگ و تاریخ مردم ارمنستان است.

گردنه سلیم

گردنه سلیم ارمنستان بعد از بازدید از دریاچه رویایی سوان و در راه بازگشت از سوان به ایروان می‌توانید در بین راه توقف کرده و از زیباترین مناظر طبیعی گردنه سلیم بازدید کنید. این گذرگاه زمانی بخشی از جاده ابریشم معروف بوده است که اروپا را به خاور دور متصل می‌کرد. کاروانسراهای باستانی که برای استراحت تاجران آن زمان در جاده ابریشم وجود داشتند، هنوز هم در آنجا قرار دارند. دره زیر این گذرگاه نیز سرسبز بوده و طبیعتی بسیار زیبا و جالب توجه دارد.

کاروانسرای سلیم که به کاروانسرای اوربلیان نیز معروف است در ۱۵۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان در گردنه سلیم و جاده مواصلاتی که دو استان گقارکونیک و وایاتس زور را به هم وصل میکند قرار گرفته است.این کاروانسرا جزو نمونه های نادر از بناهای اجتماعی و مسکونی باقی مانده از قرون وسطا در ارمنستان است در سال ۱۹۵۷ مورد بازسازی قرار گرفته است.

کاروانسرای سلیم در سال ۱۳۳۲ میلادی در روزگار حکومت چسار اوربلیان ساخته شد. آن بر دامنه جنوبی گذرگاه کوهستانی سلیم در ارتفاع ۲۴۱۰ متری واقع شده است.

طول کاروانسرا ۵/۳۵ متر است. ساختمان آن از سنگ بازالت خوش‌تراش ساخته شده و بام آن که دارای دو سطح شیب دار است، از تخته سنگهای بزرگی که به شکل کاشی چیده شده‌اند و حاکی از مهارت معمار آن است بنا شده. این بنا در خود قادر به جای دادن به ۶۴ جفت اسب نیز بوده است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

یرموک

یرموک (Jermuk) به دلیل داشتن آب معدنی شفابخش و نیز آب و هوای معتدل یکی از معروف‌ترین و جذاب‌‌ترین شهرهای اسپا در ارمنستان به حساب می‌آید. این شهر دارای بیش از ۴۰ چشمه آب معدنی است و در آن می‌توانید از «گالری آب» نیز دیدن کنید و به طور مجانی آب های معدنی شفابخش مختلف را امتحان کنید. البته در سفر خود به ارمنستان و شهر یرموک فراموش نکنید که از محبوب‌ترین جاذبه گردشگری آن، یعنی آبشار یرموک نیز بازدید کنید. این آبشار که دومین آبشار بزرگ در ارمنستان است، آب از ارتفاع نزدیک به ۷۰ متری به سمت پایین آمده و زیبایی‌های فراوانی خلق می‌کند.

کاراهونج

کاراهونج (Karahunj) به معنی « ارتش سنگ‌ها » یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های دیدنی ارمنستان است که در ۲۰۰ کیلومتری شهر ایروان و در منطقه سیونیک قرار گرفته است. کاراهونج در دشتی به ارتفاع ۱۷۷۰ متری قرار گرفته است که در آن ۲۰۰ سنگ مختلف وجود دارد و روی هر یک از آن‌‌ها سوراخی به قطر پنج سانتی متر وجود دارد!! در حال حاضر دانشمندان علت وجود این سوراخ‌ها را بر روی سنگ‌های کاراهونج نمی‌دانند و حدس می‌زنند از این سنگ‌ها، که قدمتشان به قرن ششم میلادی برمی‌گردد، برای رصد ستارگان استفاده می‌شد.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-10-12 16:36:55

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

76 − 69 =

بستن