جاهای دیدنی ارمنستان

معرفی میدان جمهوری ارمنستان

میدان جمهوری ایروان (به ارمنی Հանրապետության հրապարակ – به انگلیسی Republic Square, Yerevan)، میدان مرکزی شهر ایروان می‌باشد که توسط خیابان‌های آبوویان، «نالبندیان»، «تیگران بزرگ»، «وازگن سارگسیان» و «آمیریان» قطع می‌شود. این میدان بیضی شکل می‌باشد.

میدان جمهوری ایروان بخشی از طرح اصلی سال ۱۹۲۴ شهر ایروان است توسط معمار آلکساندر تامانیان طراحی شد و ساخت آن در سال ۱۹۲۶ آغاز و فاز نخست آن در سال ۱۹۵۰ تکمیل شد و سرانجام در ۱۹۷۷ میلادی به پایان رسید.

این میدان با نام میدان لنین شناخته می‌شد. در سال ۱۹۴۰، مجسمه‌ای از لنین، رهبر اتحاد شوروی در ضلع جنوب‌غربی میدان جمهوری بنا شده بود که در سال ۱۹۹۰ برچیده شد.

بناهای پیرامونی میدان از سنگ‌های توف ارمنستان به رنگ‌های سرخ و سفید بنا شده‌است و پی آن‌ها نیز از سنگ بازالت می‌باشد.

ساعت برج ساختمان دولت در شهر مسکو ساخته و در ژوئیه سال ۱۹۴۱ به شهر ایروان انتقال داده شد. قطر صفحه ساعت ۴ متر، طول عقربه بلند آن ۱۸۸ سانتی‌متر در حالیکه درازی عقربه کوتاه آن ۱۷۰ سانتی‌متر می‌باشد

میدان جمهوری شهر ایروان مکانی است که مراسم و ملاقات‌های مهمی از جمله رژه نظامی روز استقلال ارمنستان هر ساله در آن برگزار می‌شود.

ساختمان های زیبا و مهمی در اطراف میدان جمهوری  قرار گرفته اند که باعث شده این میدان بیشتر مورد توجه باشد.

تمامی ساختمان های اطراف با نور پردازی های زیبا، جلوه ای بی نظیر در شب دارند.  اگر به هنگام غروب و شب به این میدان بروید، نورپردازی های زیبا – فواره های رقصان و جمعیت بسیاری که درآن هستند، نشان میدهد که این شهر دیدنی شب های زنده ای دارد و تا نیمه های شب، شور و نشاط بی نظیری در ایروان برپاست.

ساختمان های اطراف میدان جمهوری :

گالری ملی و موزه تاریخ ساختمان در قسمت شمالی ، ساختمان وزارت کشور در شمال شرقی ، خانه دولت – دفتر اصلی دولت ارمنستان در قسمت شمال شرقی، دفتر مرکزی پست جمهوری ارمنستان در جنوب شرق، هتل ماریوت ارمنستان” در جنوب غربی، وزارت امور خارجه در شمال غربی و ساختمان وزارت انرژی و منابع طبیعی در شمال غربی.

تمامی این ساختمان ها، بناهایی  سنگی هستند که با سنگ توف طراحی شده اند و جلوه ای فوق العاده به این میدان بخشیده اند.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-11-13 18:52:32

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 13 = 21

بستن