جاهای دیدنی ارمنستان

معرفی کوه آراگاتس بلند ترین کوه ارمنستان

کوه آراگاتس (نام قدیمیش آلاگوز( Alagoz ) بوده) یک کوه آتشفشانی با چهار قله واقع در ارمنستان است . قله شمالی آن با ارتفاع ۴۰۹۰ متر بالاتر از سطح دریا، بلندترین نقطه ارمنستان و بخش قفقاز کوچک می باشد . همچنین کوه آراگاتس یکی از بلندترین نقاط در ارتفاعات ارمنستان محسوب می شود .

کوه آراگاتس از شرق توسط رود فراق (  Kasagh River  ) و از غرب توسط رود آخوریان ( Akhurian River  ) احاطه شده . همچنین این کوه از جنوب توسط دشت آرارات ( Ararat Plain  ) و از شمال توسط دشت شیراک ( Shirak Plain  ) محاصره شده است. محیط کوه حدوداٌ ۲۰۰ کیلومتر بوده و مساحتی به اندازه ۶۰۰ کیلومتر مربع را اشتغال نموده .

جعرافیا و زمین شناسی کوه آراگاتس :

کوه آراگاتس از رشته کوههای دیگر ارمنستان مجزا و جداست. با این حال بخشی از بلند ترین نقاط رشته کوه های قفقاز کوچک به شمار می آید. این کوه ۴ قله دارد که هر کدام متناسب یا موقعیت جغرافیایی خود نامگداری شده اند.

– قله شمالی با ۴۰۹۰ متر ارتقاع

– قله غربی با ۳۹۹۵ متر ارتفاع

– قله شرقی با ۳۹۰۸ ارتفاع

– قله جنوبی با ۳۸۸۸ متر ارتفاع

کوه آراگاتس در فاصله ۴۰ کیلومتری از ایروان، پایتخت ارمنستان واقع شده است. این کوه، آتشفشانی بزرگ با منافذی منفصل و ظاهری مخروطی شکل است . تعداد زیادی از گدازه ها (  lava) از آتشفشان سرازیر می شوند . عمر این گدازه ها به دوران ما بین پلایستسین ( Pleistocence ) میانی و ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد .

افسانه های کوه آراگاتس :

طبق افسانه ای از ارمنستان باستان ، کوه آراگاتس ( Aragat ) و کوه آرارات (  Arrarat Mount  ) خواهران عزیزتر از جان یکدیگر بودند. آنها پس از یک دعوا، برای همیشه از یکدیگر جدا شدند . امروزه این دو کوه به دلیل مرزهای سیاسی ، بیش از پیش از یکدیگرجدا شده اند. چرا که کوه آرارات در کشور ترکیه و کوه آراگاتس در کشور ارمنستان واقع شده اند.

افسانه ایی دیگری نیز وجود دارد. گفته می شود گریگوری روشنگر (Gregory the Illuminator  ) که در اوایل قرن چهارم دین مسیحیت را در ارمنستان پایه گذاری نمود، در قله این کوه به عبادت می پرداخته. در شباهنگام یک نور روحانی از بهشت برای او تورافشانی می نموده که طباب و اتصال به جایی نداشته. بعضی افراد هنوز هم معتقدند که این نور در آنجا وجود دارد و فقط افراد نظر کرده قادر به دیدن آن هستند.

مکانهای مورد توجه در کوه آراگاتس:

کوه آراگاتس از نظر فرمت و تاریخ، نقش موثری در تاریخ و فرهنگ ارمنستان داشته. از جمله آنها مکانهای تاریخی و مدرنی است که تعدادی از آنها بشرح ذیل می باشد.

آرامگاه آرشاکونی(Arshakid Mausoleum)  :

آرامگاه سلسله اشکانیان ( آرشاکونیArsacid (Arshakuni) dynasty  ) که قدمتش به قرن چهارم باز می گردد در روستای آغشتک (  Aghtsk ) در دامنه آراگاتس واقع است .

قلعه آمبرد و کلیسای واهراماشن ( Fortress of Amberd & Vahramashen  ):

قدمت قلعه آمبرد به اوایل قرون وسطی باز می گردد. کلیسای واهراماش نیز قدمتش به حدودا قرن یازدهم میلادی باز می گردد .

این دو بنا در دامنه کوه آراگاتس، در ارتفاع ۲۳۰۰ متری کوه واقع اند. به نوشته یک منبع موثق ، قلعه آمبرد بزرگترین و بهترین قلعه برجای مانده در ارمنستان مدرن امروزی است.

رصد خانه بیورکان ( The Byurkan Observatory  ) :

این رصد خانه توسط ویکتور آمبرتسومیان ( Victor Ambartsumian ) در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد. رصدخانه در دامنه های جنوبی کوه آراگانس و در نزدیکی روستای بیورکان واقع است. این بنا در ارتفاع ۱۴۰۵ متری قراردارد رصدخانه بیورکان، ارمنستان را به بکی از مراکز مطالعات فیزیک نجومی جهان در قرن بیستم تبدیل نموده است .

پارک الفبا یا آلفابت پارک ( The Alphabet Park – Park Of the letters  ):

پارک الفبا در نزدیکی روستای آرتاشاوان ( Artashavan  ) واقع است. این پارک در سال ۲۰۰۵ به مناسبت ۱۶۰۰ امین سالگرد ابداع الفبای زبان ارمنی بنیانگداری شد. در این پارک پیکره ۳۹ حرف الفبای ارمنی و مجسمه مشاهیر ارمنستان وجود دارد. مشاهیری همچون:

– مسروپ مشتوش ( Mesrop Mashtots ) مبدع الفبا ،

– شاعرملی ارمنستان هوانس تومانیان (  hovannes tumanyan  )،

– خاچاتور ابویان (  khachatur Abovian ) پدرادبیات نوین ارمنستان .

تاریخ انتشار اصلی : 2018-10-09 11:20:05

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 5 =

بستن