جاهای دیدنی ارمنستان

معرفی کوه اراگاتس ارمنستان

کوه آراگاتْسْ در استان آراگاتسوتن در شمالغربی ایروان واقع شده‌است.این کوه یک آتشفشان مرده به ارتفاع ۴٬۰۹۵ متر است. آراگاتس کوهی تنها است که چهار قله آن گرداگرد یک دهانه آتشفشانی قرار گرفته‌اند. در نزدیکی قله دندانه‌دار آن چمنزارها و سنگلاخ‌هایی وجود دارد. این کوه از مناطق محبوب برای کوهنوردان ارمنستان است و رصدخانه‌ای به نام رصدخانه اخترفیزیک بیوراکان و دژی از قرون وسطی به نام دژ آمبرد نیز در آن جای گرفته‌است.

شهر آشتاراک، از شهرهای اصلی ارمنستان در جنوب کوه آراگاتس قرار گرفته. نام استان آراگاتسوتن به معنی «کوهپایه آراگاتس» است.

طبیعت، در هر نقطه‌ی جهان برای ما شگفتی های خاصی دارد. این بار برای دیدن یکی از این زیبایی ها به ارمنستان می رویم. کشوری که کوه های قفقاز را در خود دارد و پر از نقاط طبیعی جذاب و فراموش نشدنی است.

به سمت استان آراگاتسوتن در شمال غربی ایروان که حرکت کنیم، کوهی را می بینیم که بلندترین قله ارمنستان است. قله آراگاتس ارمنستان از آن مقصدهای محبوبی است که کوهنوردان و همه طبیعت دوستان را به خود جذب می کند.

همه مردم، قله آراگاتس ارمنستان را به چهار قله آتشفشانی اش می شناسند که شکل خاصی به آن داده است. این کوه را نمی توان تنها یک حضور فیزیکی دانست، بلکه آن را یک نماد معنوی می دانند. این قله با ارتفاع ۴۰۹۱ متر بلندترین قله جنوب قفقاز می باشد و همیشه میزبان کوهنوردانی بوده که دوست داشتند کوه های قفقاز را زندگی کنند.

با توجه به ماهیت منحصر به فرد آراگاتس، این کوه دارای مناطق آلپاینی و نیمه آلپاینی (کوهی و دامنه ای) و همچنین چهار قله و یکی از بزرگترین دهانه های آتشفشانی جهان می باشد که توسط فوران آتشفشان در گذشته دور شکل گرفته است.

دهانه کوه آراگاتس را می توان یک ناحیه نیمه قطبی دانست که ۷۵۰ متر پایین تر از کوه قرار دارد. در داخل دهانه هیچ دریاچه ای وجود ندارد، گرچه در تابستان، زمانی که هوا گرم شده و برف های کوه آب می شوند، حوضچه های کم عمقی را در آن می بینید.

اگر به طبیعت گردی علاقه دارید، دامنه کوه با دید قله بسیار جذاب است و اگر هم که کوهنوردی ورزش محبوب شماست، حتما باید صعود به قله آراگاتس ارمنستان را در برنامه خود بگذارید. این کوه برای همه شمایی که بخواهید چهار قله آتشفشانی اش را کشف کنید، در دسترس است.

کوه ارمنستان
کوه ارمنستان

از بالای آن چشم انداز خوبی از منطقه ای که به نام ارمنستان کوچک (Lesser) شناخته می شود و رشته کوه های قفقاز بزرگ (Great Caucasus Range) خواهید داشت. البته علاوه بر آن، اگر هوا مناسب باشد می توانید کوه البروس، بلندترین کوه اروپا به ارتفاع ۵۶۴۲ متر را نیز بینید و از این منظره لذت ببرید.

در اطراف کوه دارای چندین بناهای مذهبی و کلیساهای کوچکی است که به جالب شدن فضای آن کمک می کنند. گردشگران ارمنستانی و خارجی علاقه زیادی به گشت و گذار در اطراف این منطقه در فصل های گرم تر دارند.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-12-03 16:00:21

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 6 = 3

بستن