رپورتاژ

هیدارت ها و انیدریت در سنگ گچ

نیمه هیدرات H2O,CaSO42/1

حالت واسطه ای در گچ دو آبه است که به وسیله ی حرارت، مقداری از آب ترکیبی خود را از دست داده است و یا توسط کاهش ناقص آب تبلور، گچ نیمه هیدرات بدست می آید. این واکنش به صورت زیر است:

نیمه هیدرات خود به صورت دو فاز α و β وجود دارد که دو حالت متمایز فاز می باشند این دو فاز از لحاظ تکنیک، کاربرد و انرژی تولیدشان با یکدیگر تفاوت دارند.

α– نیمه هیدرات : این فاز شامل ذرات اولیه ی حجیم و اغلب شفاف است که به صورت متراکم و با شکل های منظم به نظر می آیند. این فاز از هیدراته کردن خیس دی هیدرات (ژیپس) در محیط با رطوبت بالا و تحت فشار و درجه حرارت حدود ۱۰۰ سانتی گراد به وجود می آید. در صورت وجود مقداری اسید یا محلول های نمکی در محیط واکنش، می توان بدون اعمال فشار و در درجه حرارت های پایین تر، -α نیمه هیدرات را از ژیپس به دست آورد که در دیوار آماده از آن استفاده می شود.

β– نمیه هیدرات : این فاز به صورت توده ای از ذرات ریز و درشت پفکی شکل است که از تک بلورهای فوق العاده ظریف ساخته شده اند. β- نیمه هیدرات از هیدراته کردن خشک دی هیدرات (ژِیپس) در خواص مختلف این فاز را در مقاله دیوار گچی می‌توان مشاهده نمود.

انیدریت ΙΙΙ

ژیپس بدون آب است که از هیدراتاسیون همی هیدرات در دمای ۲۵۰ -۱۷۵ درجه به دست می آید. در محیط مرطوب و یا حضور آب، این نوع انیدریت به نیمه هیدرات تبدیل می شود. این فاز دارای فعالیت زیاد و محلول در آب است. سابقا آن را به دو شکل آلفا و بتا می شناختند اما امروزه سه حالت متمایز برای آن مشخص شده است. آلفا انیدریت ΙΙΙ، بتا انیدریت ΙΙΙ. تشخیص این سه حالت به وسیله اشعه X، روش های آنالیز حرارتی، میکروسکوپ الکترونی و همچنین تخلخل سنج جیوه ای صورت می پذیرد. خواص مختلف این فاز به همراه مقایسه دیوار گچی می باشد

انیدریت ΙΙ

همان انیدریت موجود در طبیعت است که در دمای بالا از هیدراته شدن سولفات کلسیم دی هیدرات یا نیمه هیدرات و یا انیدریت ΙΙΙ از دمای ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ درجه به وجود می آید که به آن انیدریت سوخته یا مرده نیز می گویند. این نوع انیدریت، نا محلول و نسبتا خنثی بوده و فعالیت آن وابسته به دما و اندازه ی اجزای تولیدی است. خواص مختلف این فاز را می‌توان یافت.

انیدریت Ι

از طریق کلسیناسیون گچ در دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه تولید می شود و شامل CaO آزاد است. که دارای کاربرد های مختلفی در روش نصب دیوار گچی می باشد.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 64 = 67

بستن