جاهای دیدنی ارمنستان

معرفی کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان

در مرکز شهر محلی نزدیک به میدان اپرا بنایی ساخته شده است، که طرح اولیه آن در سال ۱۹۷۰ توسط معمار برتر شهر ااکساندر تامانیان برای دسترسی راحتر افراد از مرکز به شمال ایروان مطرح و پایه گزاری شد.

طرح اولیه به صورتی بود که محوطه ای بزرگ شامل فضای سبزی باغ مانند و آبشار مصنوعی بود. این طرح حدود یک دهه فقط طرحی روی کاغذ باقی ماند تا آنجا که کم کم به دست فراموشی سپرده شد، تا آنجا که جیم تورسیان مجدد طرح را با اضافه کردن طرح ها و ایده های خود مجدد مطرح نمود.در طرح وی شمال و مرکز ایروان با پلکانی عظیم به هم وصل می کرد. در طرح وی علاوه بر طراحی خود بنا محوطه باغ، آبشار مصنوعی، مجسمه های نمادین، پله برقی برای افرادی که علاقه یا توانایی برای استفاده از راه پله را ندارند پیش بینی شد. بنا و فضا به گونه ای طراحی شد که بیانگر فرهنگ و تاریخ ارمنستان باشد. طرح جدید در اوایل سال ۱۹۸۰ شروع به ساخت شد اما مواردی همچون فروپاشی شوروی سابق و زلزله سال ۱۹۸۸ مانع پیشرفت سریع پروژه گردید.به دلیل مشکلات به وجود آمده طرح ساخت هزار پله مجدد یک دهه به تعویق افتاد. این پروژه در نهایت در سال ۲۰۰۲ از سرگرفته شد و بدست جرارد کافسجیان افتتاح شد.

بنای کاسکاد دارای ۵۷۲ پله است که پهنای آن به ۵۰ متر می رسد. مجموعه با ارتفاع ۳۰۲ متر مرکز ایروان را به شمال ایروان وصل میکند. مجموعه از ۵ سطح تشکیل شده است. البته ساخت مجموعه هنوز به اتمام نرسیده است، و قرار بر ساخت موزه ای با نمای شیشه ای برفراز مجموعه کاسکاد است. فضای محوطه کاسکاد پوشیده از گلهای رنگارنگ و مجسمه های ساخت هنرمندان به نام ارمنستان و جهان تزئین گردیده است.

مجسمه‌ها هم ازنظر مالی و هم به لحاظ هنری ارزشمند هستند و در میان آن‌ها آثار برخی از مجسمه‌سازان صاحب‌نام دنیا مانند لین چادویک (مجسمه‌ساز انگلیسی و یکی از چهره‌های سرشناس هنر قرن بیستم)، بری فلاناگان (مجسمه‌ساز اهل ولز)، استانیسلاو لیبنسکی و یاروسلاو بریختوا (زوج معروف اهل چک)، پل کاکس (مجسمه‌ساز انگلیسی)، جیومه پلنسا (مجسمه‌ساز و هنرمند کاتالان اسپانیایی) و فرناندو بوتیرو (هنرمند کلمبیایی) به چشم می‌خورد.  موزه هنرهای کافسجیان با هدف معرفی بهترین آثار هنری معاصر به گردشگران و شهروندان ارمنستان است، به صورتی که در این موزه چندین نمایشگاه دائمی فعالیت می کنند. در این نمایشگاه آثار بلور و آبگینه سازی و نمایشگاهی از کلکسیون های مختلف به نمایش داده می شود.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-09-01 12:47:27

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

72 − = 67

بستن