جاهای دیدنی ارمنستان

۵ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

ایروان پایتخت کشور ارمنستان دربردارنده معابد، صومعه ها، موزه ها و دریاچه های شگفت انگیز است. ایروان با معماری به جا مانده از دوران شوروی شناخته می شود. کتابخانه ماتناداران ، خانه های هزارساله یونانیان باستان، و دست سازهای ارمنی، همگی در خیابان اصلی شهر دیده می شود. میدان جمهوری این شهر، به عنوان هسته اصلی شهر، با فواره های آبی موزیکال و ساختمان های دولتی شناخته می شود. موزه تاریخی به جا مانده از دهه ۱۹۲۰، در بخش شرقی میدان جمهوری اشیای به جا مانده از ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد را در خود نگه می دارد.آب و هوای این کشور معتدل و درصد بارندگی در فصل پاییز و زمستان پایین است. با سفر به این شهر، ماجراجویی لذت بخشی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر آن، در میدان جمهوری، باغ ملی، و کارهای هنری اروپایی، روسی، آسیایی، و ارمنی نیز قابل مشاهده است.

دریاچه سوان

این دریاچه در ارتفاعات بالای ارمنستان قرار گرفته و برای سواحل زیبایش معروف است. بر روی یکی از شبه جزیره های کوچک این دریاچه، صومعه سواناواک (Sevanavank)، و دو کلیسا مربوط به قرن نهم وجود دارد. گورستان نوراتوس (Noratus) دارای صدها سنگ حکاکی شده با یادبود خاچکار (Khachkar) نیز در این منطقه یافت می شود. اودزابرد (Odzaberd)، یک ساختمان مخروبه مربوط به تمدن اورارتین (قرن ۸ ام قبل از میلاد) نیز در این منطقه وجود دارد. سوان در استان گغارکونیک واقع شده و همه ساله گردشگران متعددی را به سمت خود جذب می کند. از دیگر جاذبه های گردشگری مهم این دریاچه می توان به چشمه های آب معدنی، ماهیگیری و قایقرانی اشاره کرد.

آبشار ایروان

آبشار ایروان یا کاسکاد، معروف به هزار پله یکی از جاذبه های گردشگری ارمنستان است. در حقیقت این آبشار، به صورت پله های عظیم و از جنس سنگ آهک است و ناحیه پایین دست کترون (Ketron) را با آثار تاریخی بخش های دیگر این ناحیه، متصل می کند. انواع مجسمه های زیبا در بخش میدان و در نزدیکی موزه کافسجیان (Cafesjian) به چشم می خورد. با پیمودن هزار پله به بالاترین نقطه از آبشار خواهید رسید. این آبشار توسط سه معمار معروف در سال ۱۹۷۱ ساخته شد و در سال ۱۹۸۰، تکمیل شد. درون آبشار و در زیر پله های آن، هفت پله برقی نیز تعبیه شده است تا برای افرادی که مشکل پیاده روی دارند، بازدید از این منطقه راحت تر شود. علاوه بر آن، انواع سالن های نمایش و موزه نیز در این مکان قرار دارد.

معبد گارنی

معبد گارنی، تنها معبد پابرجا مانده از دوره رومی- گرکو (Greco-Roman) ارمنستان و اتحاد جماهیر شوروی است. این معبد یونانی در روستای گارنی در ارمنستان واقع شده و به عنوان بهترین ساختار و نشانه از ارمنستان پیش از مسیحیت است. این ساختمان احتمالا به دستور پادشاه تیریداتس اول (Tiridates I) در قرن اول میلادی و به عنوان معبد خداوندگار خورشید ساخته شد. بعد از تغییر دین ارمنی ها به مسیحیت در قرن چهارم، این معبد به ساختمان تابستانه سلطنتی خسروویدوخت (Khosrovidukht)، خواهر تیریداتس سوم، تبدیل شد. بر طبق مطالعات انجام گرفته، این ساختمان در حقیقت به عنوان یک آرامگاه بوده و از همین رو از تخریب های جهانی بت پرستی مصون مانده است. اما این بنا در سال ۱۶۷۹ به علت زلزله تخریب شد و در قرن نوزده بازسازی آن شروع شد. این بنا یکی دیگر از اصلی ترین بناهای گردشگری در ارمنستان است.

زیزِرْناکابرْت

موزه زیزِرْناکابرْت، در واقع یادبودی است که در سال ۱۹۶۷ در تپه تیتسرناکابرد (Tsitsernakaberd) ساخته شد. این موزه در حقیقت مربوط به نسل کشی ارامنه است که توسط ترکان عثمانی رخداده است. عکس ها و مجسمه های نسل کشی ارامنه در این مکان به چشم می خورد و می تواند برای کسانی که به تاریخ اهمیت می دهند، جذابیت های خود را داشته باشد. همچنین در فضای بیرون از این مجموعه دو مجسمه بزرگ طراحی شده که یادبود قربانیان این رویداد تاریخی است. همه ساله در ۲۴ام آوریل، روز یادبود قتل عام ارامنه، هزاران ارمنی در این مکان گرد هم می آیند و با انواع گل ها به قربانیان ارمنی ادای احترام می کنند. در طول سال ها، تعداد زیادی از سیاستمداران، هنرمندان، موسیقیدان ها، ورزشکاران، و شخصیت های مذهبی از این مکان یادبود دیدار کرده اند.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-08-23 15:18:58

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 16 = 17

بستن